Autor: Kristián Lazarčík / FOTO: PRIDE Košice – Alex Michelčík, PRIDE BB – Maca Záchenská
Text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2023.
Aké témy budú reflektovať dúhové festivaly v Košiciach a v Banskej Bystrici? Spýtali sme sa riaditeľa PRIDE Košice, Róberta Furiela, a spoluorganizátora PRIDE v Banskej Bystrici, Milana Zvadu, na aký program sa môžeme tešiť a tiež na to, ako sa queer ľudia z Košíc a Banskej Bystrice vyrovnávali a vyrovnávajú s tragédiou na Zámockej ulici v Bratislave.
PRIDE KOŠICE
Róbert Furiel vraví, že so svojím organizačným tímom sústredeným okolo košického PRIDE-u sú momentálne vo fáze finalizovania tém. Prezradil, že pri finalizovaní jedenásteho ročníka festivalu uvažujú o reflexii súčasnej situácie, o nadchádzajúcich voľbách či postavení LGBTI+ ľudí na Slovensku. Rovnako je pre nich veľmi dôležitá téma komunity, ktorá je v jadre a srdci PRIDE-u Košice a určite s ňou budú pracovať aj tento rok.
Na otázku, akým spôsobom bude košický festival reagovať na teror, ktorý sa udial pred niekoľkými mesiacmi pred Teplárňou na Zámockej ulici v Bratislave, Róbert odpovedá, že stále hľadajú vhodnú formu, ktorá bude aktuálna, silná a zároveň nebude traumatizovať komunitu ešte viac. „Pre mnohých queer ľudí sa zdravotný a hlavne duševný stav po tejto udalosti zhoršil. Vyrovnávajú sa s tým tak, ako sa doteraz vyrovnávali s celkovou situáciou na Slovensku. Všeobecne mám ale skôr pocit, že ľudia v Košiciach vyhľadávajú komunitu, a tá sa rozrastá čoraz viac. Máme rekordnú účasť na komunitných stretnutiach, a preto dúfame, že budeme vedieť priniesť naozaj pestrý a veselý festival i program, ktorý zároveň ľudom prinesie nádej a odvahu do ďalších neľahkých časov,“ vraví Róbert.
Čo sa týka príprav, tie sú podľa Róbertových slov v plnom prúde. „Aj tento rok spolu s prípravami beží vzdelávací a stážistický program Laboratórium snov, v rámci ktorého sa k nám pridalo päť nových ľudí. Postupne ich zapracovávame do tajov prípravy PRIDE-u. Taktiež aj naše fundraisingové aktivity bežia dobre. Nemáme, samozrejme, naplnený ešte celý rozpočet, ale všetko je na dobrej ceste.“
Košický festival sa uskutoční medzi 19. a 27. augustom. Väčšia časť aktivít sa podľa Róbertových slov bude konať v Tabačke Kulturfabrik a samotný PRIDE deň, ktorý bude 26. augusta, zakotví v Kasárňach Kulturparku. „Môžete sa opäť tešiť na nabitý rôznorodý program, ktorý bude mixovať lokálne, ale aj celoslovenské témy, interpretov a interpretky či rôzne aktivity,“ vraví Róbert.
Trasu Dúhového sprievodu z bezpečnostných dôvodov organizačný tím nezverejňuje ani tento rok. Čo sa týka podrobného programu, v ňom sa podľa Róberta ešte doťahujú detaily, čakajú na potvrdenia od rôznych oslovených vystupujúcich a účinkujúcich. Pokiaľ ide o hudobnú zložku, môžeme sa tešiť – tak ako aj po minulé roky – na mix lokálnych kapiel a účinkujúcich z východu, ale aj iných častí Slovenska. Prisľúbil, že majú v rukáve zaujímavé mená a čakajú na ich potvrdenie. Odporúča preto sledovať oficiálnu internetovú stránku www.pridekosice.sk alebo facebookový či instagramový profil.
#PRIDE_BB 2023
Šiesty ročník banskobystrického festivalu PRIDE nesie podtitul: „LOVE or FEAR? POLYQUEER!“ Ako uvádza Milan Zvada, organizátorský tím sústredený okolo festivalu sa tento rok pohrával s myšlienkou univerzálnosti lásky a s tým, ako je táto myšlienka aplikovaná v praxi. „Máme na mysli lásku, v mene ktorej sa o seba staráme, učíme sa rešpektu, trpezlivosti, spolupráci, slobode prejavu. Blízko k takémuto chápaniu lásky má napríklad termín polyamoria. Je požiadavkou, praktizovaním alebo akceptáciou viacerých ľúbostných vzťahov s plným vedomím všetkých zúčastnených. Ak ľudia medzi sebou svoj vzťah prežívajú na základe konsenzu o tom, že spolu chcú žiť podľa etických princípov a zodpovedne, nikto by im v tom nemal brániť ani ich stigmatizovať. Vzťahy v najširšom zmysle slova totiž nemôžeme definovať výlučne sexuálne, ako sa to často vo verejnom diskurze deje,“ vraví Milan. Dramaturgia šiesteho ročníka PRIDE vychádza z presvedčenia, že všetci ľudia na svete sú schopní prežívať city a emócie a že ich sexuálna orientácia a rodová identita nemajú vplyv na kvalitu a rozvoj ich kognitívnych schopností či mieru ľudskej dôstojnosti a rešpektu, ktoré by im spoločnosť a štát mali prejavovať.
Banskobystrický PRIDE je naplánovaný na 24. júna 2023. „Začíname pochodom mestom o 11:55 – symbolicky ,za päť dvanásť‘, i keď je diskutabilné, či už v prípade boja za právne uznanie, rovnosť a dôstojnosť LGBTI+ ľudí na Slovensku nie je ,po dvanástej‘. O 13:00 začíname s príhovormi v kultúrnom centre Záhrada, ktoré už tradične hosťuje hlavný a sprievodný program podujatia PRIDE BB. Ten bude trvať do 22:00,“ vraví Milan. Večer si organizačný tím naplánoval hudobný program, DJ-a a následnú afterpárty v jednom z miestnych klubov.
„Banská Bystrica je miestom mnohých paradoxov a historických zápasov o ľudskosť, o čom svedčí prítomnosť rôznych ikonických budov, ako aj výtvarných diel a sôch vo verejnom priestore. Oslovujeme aj niekoľko miestnych verejných a súkromných inštitúcií s otázkou, či na znak solidarity v tento deň vyvesia dúhovú vlajku,“ hovorí Milan.
V rámci programu sa dá tešiť napríklad na panelovú diskusiu s pracovným názvom Pár slov v mene lásky (diskusia ohľadom modelov rodín, ktoré na Slovensku nemajú právne uznanie) či na prednášky a diskusie Pár slov k nenávisti alebo Čo sa naozaj píše v Biblii zamerané na korene predsudkov vychádzajúcich z náboženskej interpretácie biblických textov a dogiem. Súčasťou festivalu majú byť aj Živé knižnice či množstvo podujatí, ako napríklad workshop choreografie na podpätkoch, beh v podpätkoch, vystúpenia drag queens či krátky zábavný kvíz na súvisiace témy. Program takisto zahŕňa aj nový diskusný formát Q Talk miestnej QueerTime platformy s hosťom Vojtíkom z Detvy aka Kassandrou alebo slam poetry. Súčasťou PRIDE month sú udalosti ako Teplá polievka či drag make-up a performance character workshop, ktoré sa odohrajú 20. júna.
Na otázku, akým spôsobom sa vyrovnávali queer ľudia z Banskej Bystrice s terorom na Zámockej ulici, Milan odpovedá: „Prvé dni a týždne boli náročné a psychicky devastačné. Miestna komunita zostala po útoku otrasená, bolo to priamo citeľné z atmosféry a komunikácie s ľuďmi z komunity. Mnohí z nás mysleli aj na Romana Samotného, mali potrebu ho objať, vyjadriť mu podporu. Všetci sme pochopili, že jeho život sa zo dňa na deň zmenil, lebo sa nechtiac stal tvárou zápasu o dôstojnosť a bezpečnosť všetkých LGBTI+ ľudí na Slovensku. Zvládol veľký nápor, pokračuje v obhajobe ľudských práv všetkých ľudí a my sme mu za to vďační.“