Altprajd: Ide nám hlavne o slobodu

Autor: Dano Javoran / FOTO: Organizátorstvo Altprajd

Text sme prvý raz publikovali v čísle Leto 2024.

Pôvodné myšlienky Prideu sa stali alternatívou, upozorňuje organizátorstvo altprajdu 

Uplynulo už 55 rokov, odkedy vypukli nepokoje v newyorskom podniku Stonewall Inn, kde sa kvír ľudia vzopreli policajnému násiliu a položili tak základ pre tradíciu Pride pochodov. Prvý sa v New Yorku konal už rok nato pod názvom Pochod dňa oslobodenia Christopher Street.

„Pride mal pôvodne byť hnutím za oslobodenie. A oslobodenie kvír ľudí musí ísť ruka v ruke s oslobodením všetkých ľudí. Nie sme len kvír ľudia, sme pracujúci, žijeme v patriarchálnej spoločnosti. Tieto veci nemožno oddeliť,“ hovorí pre QYS organizátorstvo altprajdu.

Tentoraz v Petržalke

Tak ako vlaňajší nultý ročník, aj tento rok sa má altprajd konať v rovnaký deň ako Dúhový pride Bratislava, teda 20. júla.

„Nechceme okliešťovať význam Prideu. No nesnažíme sa ukradnúť si účastníctvo pre seba. Naším zámerom je ponúknuť alternatívu, keďže pocit, že Dúhový pride odchádza od pôvodnej myšlienky, je vo verejnosti čoraz prítomnejší,“ vysvetľuje kolektív.

Na Vlasteneckom námestí v Petržalke sa môžeme tešiť na komunitný piknik spojený s moderovanou diskusiou o myšlienkach Prideu či na akustický koncert hudobného zoskupenia KompLEX. Neskôr to na afterke roztočí kvír dídžejstvo v T3 – kultúrnom prostriedku na Tyršovom námestí.

O kvír umenie nebude núdza a nájdeme ho aj v pripravovanom kvír*feministickom zine. Tým, že ziny mávajú podobu menšieho časopisu, zmestia sa doň kresby, fotografie, próza, poézia a omnoho viac.

Tvorbu si kolektív vypýtal priamo od komunity cez open call na sociálnych sieťach. „Galérie sú plné bielych, zámožných cishet mužov. Je preto dôležité dávať priestor aj iným hlasom,“ hovorí altprajd. „V celom priereze našich aktivít ide hlavne o slobodu. Ziny sú nezávislé, a tak tam nie je potreba cenzúry.“ 

Žiadna korporátna párty

Ani tento rok altprajd nemá a ani nechce žiadnych sponzorov. „Firmy si na Prideoch robia reklamu a potom očakávajú, že budú organizované podľa ich chuti,“ približuje  kolektív dôvody.


Prvý impulz organizovať altprajd aj tento rok prišiel už v januári, keď na čele nadácie organizujúcej varšavský Pride za nejasných okolností vymenili dlhoročnú predsedníčku za riaditeľa stratégií a podpory biznisu z poľskej Santander Bank.

„Nepáči sa mi budovanie predstavy, že firmy sú naši kamaráti. Nie každá firma s dúhovou profilovkou je automaticky etická. Pridey bývajú často podporované korporáciami, ktoré doma rozbíjajú zamestnanecké odbory či v zahraničí financujú krviprelievanie,“ upozorňuje jeden z členov.

Alternatívou má byť podľa altprajdu samoorganizácia a vzájomná pomoc. Pri občerstvení, piknikových dekách a podobne platí, že nejaké prinesie organizátorstvo, no účastníctvo je povzbudzované, aby tiež prinieslo, čo môže.

O tom, že táto stratégia funguje, som sa mohol presvedčiť sám na vlaňajšom altprajde. Za celý čas nikto nemusel zaplatiť ani cent. A ku koncu ešte ostalo na stoloch veľa vecí, ktoré boli na mieste prerozdelené podľa potreby.

Verejnosť proti násiliu

Na nultom ročníku si mohlo účastníctvo niekoľkokrát všimnúť policajné uniformy. Podľa denníka SME polícia dohliadala na bezpečnosť. Kolektív altprajd hovorí, že hoci prítomnosť polície ovplyvniť nemôže, bezpečnosť si predstavuje trochu inak.

„Zvykneme si myslieť, že polícia je tu na to, aby nám pomáhala a chránila nás, ale historicky polícia vznikla za účelom ochrany majetku, nie ľudí. Zatýkajú skôr ľudí, čo kradnú potraviny, ako podvodníkov v luxusných vilách. Bezpečnosť je pre nás o tom, ako sa chránime navzájom ako komunita,“ vysvetľuje altprajd.

Na mieste bude interný bezpečnostný tím, na ktorý sa účastníctvo môže kedykoľvek obrátiť. Pre pocit bezpečného odchodu bude poskytovať aj sprievod na zastávku MHD.