NOMANTINELS: Socializmus s teplou tvárou 2.11. o 19:00 — P*AKT, Pionierska 17

Vstupenky


Socialistický človek nie je homosexuál. Je tabu! Hru napísal Andrej Kuruc a režíroval Marián Amsler. Rozpráva o tom, ako sa žilo queer ľuďom za socializmu. V stredu 15.9.2021 o 20:00 v nových priestoroch divadla vo Zváračáku na Pionierskej 17.

Odohráva sa v 80. rokoch počas normalizácie. Mladý muž príde do hlavného mesta s túžbou vyliečiť sa z homosexuality. Na ulici stretáva podivnú skupinku, ktorá je iná a nezapadá do šedého priemeru socializmu. Ide o Alex, ktorá ma tajnú milenku, Zlaticu a Básnika, ktorí spolu žijú. Postupne sa zoznamuje s miestami a spôsobmi, ako títo neviditeľní a neexistujúci ľudia prežívajú.

Vylieči ho socialistické zdravotníctvo? Rozvrátia sa tradičné manželstvá? Chytí ho ŠTB do svojej pasce ružových zoznamov?

Inscenácia vznikla aj na podklade rozhovorov pamätníkov a pamätníčok z LGBTI+ komunity, za čo im zo srdca ďakujeme. Na tvorbe a zrealizovaní divadlo NOMANTINELS spolupracovalo s divadlom DPM.

Vznik inscenácie je tiež súčasťou väčšieho medzinárodné projektu o dejinách queer ľudí Removal of Queer Curtain v rámci krajín Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Srbsko, kde bude hra vzhľadom na podobnosť skúseností zo života v socializme tiež prezentovaná.

Autor: Andrej Kuruc
Réžia: Marián Amsler
Hrajú: Jakub Švec, Peter Tilajčík, Edita Koprišević Borsová/ Michaela Fech, Ľuboš Janák, Lenka Libjaková, Tomáš Pokorný
Scéna a kostýmy: Alžbeta Kutliaková
Fotografie a design: Ľuboš Kotlár
Lightdesign: Boris Adamčík
Produkcia: Katarína Marková, Andrej Kuruc, Róbert Pakan
Technické zabezpečenie: Boris Adamčík, Dominik Janovský, Martin Hodoň

Inscenácia je prístupná od 16 rokov.

Reprízu inscenácie finančne podporil ako hlavný partner Fond na podporu umenia.

Inscenácia vznikla tiež vďaka podpore Ministerstvo kultúry SR, Višegradské granty z Medzinárodného višegradského fondu (Visegrad fund), Program Európy pre občanov Európskej únie (European for Citizens Fund of Programme), Nadácia mesta Bratislavy.