Mesiac LGBTI histórie 2016

finiš-01

 

Mesiac LGBTI histórie
Máj pre každého

Séria kultúrnych a spoločenských podujatí o živote lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí.

www.duhovyrok.sk
www.facebook.com/duhovyrok

Máj je Mesiacom LGBTI histórie (lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí). Aj oni a ony tvorili a stále tvoria slovenskú históriu, aj oni a ony sú súčasťou nášho folklóru. Sú to stovky príbehov bežných ľudí, ktorí hľadali a stále možno hľadajú lásku, každodenné šťastie a pokoj. Museli však často bojovať s nepochopením, nenávisťou a niekedy aj o holý život. Mesiac zahŕňa výstavu, koncert, filmové premietanie, divadelné predstavenia a literárne večery. Mesiac LGBTI histórie prebieha v troch mestách a to v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.

 

BRATISLAVA

 

28. 4. EXPRESSIONS OF LOVE (Vernisáž výstavy) – 19.00 – Open Gallery (Baštová 5) – vstup zadarmo

 

28. 4. – 16. 5. EXPRESSIONS OF LOVE (Výstava) – galéria otvorená po – pi od 13.00 – 19.00 Open Gallery (Baštová 5) – vstup zadarmo
Konceptuálna výstava o prejavoch lásky medzi dvoma ľuďmi.
https://www.facebook.com/events/986399694771291/

 

3. 5. – TepláČitáreň – Sylwia Chutnik (čítanie), 18.30 – Tepláreň Café

 

TepláČitáreň je queer literárny klub v Tepláreň Café. Každý druhý utorok si môžu fanúšikovia a fanúšičky kníh užiť exkurziu do sveta teplej literatúry. V utorok 3. mája priblíži poslucháčka Ateliéru dokumentárnej tvorby VŠMU Naďa Lukáčiková tvorbu Sylwie Chutnik. Táto autorka patrí momentálne medzi jedno z najviac rezonujúcich mien súčasnej poľskej literatúry. Jej debutová kniha Vreckový atlas žien z roku 2008 je konfrontáciou s poľskými mýtami a pokusom ich prehodnotenia zo ženskej perspektívy.

 

16. a 17. 5., Ako sa máš? (Spoveď agresívnej heterosexuálky) – 19.00 – Tepláreň Café

 

Jedinečná autorská performancia spojená s koncertom Michaely Halcinovej je intímnym portrétom mladej ženy, ako sama hovorí: ,,bez príkras a bez pi*ovín“. Niekedy jemné a smutné, inokedy drsné a sarkastické – také bude herečkino rozprávanie o troch významných mužoch v jej živote. Predstavenie režíruje Tomáš Procházka, autorkou textu a dramaturgie je Michaela Halcinová.
https://www.facebook.com/events/1140426676007500/

 

17. 5. IDAHO (Medzinárodný deň boja proti homofóbii) – 19.00 –Loď Rivers club – (Tyršovo nábrežie pri Moste SNP)

 

Teplý pes (Grilovačka spojená s príbehmi teplých ľudí) Priateľské stretnutie LGBTI ľudí. Krst zborníka víťazných prác Kvírenie.

Živá knižnica s trans ľuďmi od 20.00 do 22.00.
Radi sa pýtate a počúvate? Chcete spoznávať príbehy rôznych ľudí? Živá knižnica je pre Vás!
V takejto knižnici si namiesto kníh “požičiavate“ osoby so zaujímavým životným príbehom. Len si predstavte, že namiesto listovania v knižke listujete príbeh skutočného človeka, ktorý je tu pre Vás a pre to, aby Vám svoj príbeh na mieste rozpovedal.
Máme pripravených množstvo zaujímavých knižných titulov, vďaka ktorým sa dozviete viac o transrodových a nebinárnych ľudoch a ich živote. Viac informácií o nás: www.transfuzia.org

 

Čokovoko (koncert) o 22.00
“Jsme od roku 2006 nejsyrovější a nejznámější z hudebně nenadaných kapel v Brně. Hrály jsme už mj. na učilišti, v Roxy, v notářství, na Flédě (pozn. klub v Brně – pětkrát), na dědových narozkách, v Dobrém ránu s ČT a na party pro delikventy – jen u Vás ne. A pokud ano, tak by to stálo za zopakování. Na Facebooku máme 13489 fanoušků , 64 haterů a 161 haterů našich haterů.
Tito o nás řekli, že jsme „vyvážená chuť říci něco až intimně samy za sebe a nechat se při tom svádět k fikčním odbočkám směrovkami jazyka a rýmů“ a „rozhodne neumite rapovat,zadny flow,boze“.
Po hudební stránce se snažíme jít ve stopách virtuálního dítěte Radovana Lukavského donošeného Lil´ Kimovou. Nejsme vhodné na dětskou party, ani charitu neděláme.”

https://www.facebook.com/events/1201038089936658/

 

19.5. Fall of men? – (scénické čítanie) – 18.00 – Štúdio 12

 

Divadlo NOMANTINELS pripravuje v nasledujúcej sezóne viacero nových projektov. Jedným z nich je aj inscenácia Fall of men?, ktorá sa experimentálnym spôsobom zameria na postavenie mužov v spoločnosti, na ich ovplyvnenie ženou ako vonkajším elementom, ale aj ako dôležitou femínnou časťou muža.
Scénické čítanie počas Mája – Mesiaca LGBTI histórie vám odtají viacero elementov pripravovanej produkcie.
Účinkujú: L. Fričová, M. Andrísek, A. Kuruc, R. Pakan, S. Polovková
Svetelný dizajn: B. Adamčík

 

19.5. Bent (filmové predstavenie) – 19.00 – Štúdio 12

 

Filmové spracovanie divadelnej hry Bent od Martina Shermana v réžii Seana Mathiasa, rozpráva príbeh z 30. rokoch v nacistickom Nemecku. Hlavný hrdina Max (Clive Owen) sa snaží uniknúť pred internovaním do koncentračného tábora. Neunikne však monštru nacistickej moci a ocitá sa v Dachau, kde spoznáva Horsta (Lothaire Bluteau). Môžu sa však stretávať len pri práci, ktorou je nezmyselné prenášanie kameňov z jednej hromady na druhú.
r: Sean Mathias

 

27.5. Sally (divadelné predstavenie) – 19.00 – Štúdio 12

 

„A tá láska, tá láska k ženám. Napríklad k Sally Setonovej, ten jej vzťah k Sally Setonovej za starých čias. Nebola to koniec koncov láska?“
Aké je priateľstvo po rokoch bez kontaktu, pestovanie si ilúzie citov, ktoré v nás driemu po rokoch. Stretnutie prináša trpké sklamanie, alebo opätovné precitnutie a znovuobjavenie starej lásky? Ako súčasť spomienok a príbehov iných ľudí, má naša identita vôbec zmysel? Vedľajšia postava knihy opäť prehovorí. aký je jej svet a príbeh, ktorý ostal nevypovedaný?
Postava Sally Setonovej z románu Virgínie Wolfovej Pani Dallowayová povie svoju časť románovej predlohy
Réžia: Martin Hodoň

 

29.5. – Značka: Homosexualita (scénické čítanie socialistickej tlače) – 19.00 – Štúdio 12

 

„Odporúčame Vám psychiatrické vyšetrenie, kde vyšetrujúci lekár Vás o homosexualite a najmä o jej liečbe bude presne informovať. „
Aj takéto rady dostávali čitatelia a čitateľky v dobovej tlači za komunizmu. Ako boli vyobrazení teplí ľudia a kam sa naša spoločnosť z tohto obdobia posunula? Nazrieť do vtedajšej žurnalistiky vám umožní novinové divadlo Nomantinels prostredníctvom scénického čítania.
Výber textov a dramaturgia: Andrej Kuruc
Réžijný koncept a réžia: Dáša Krištofovičová

 

BANSKÁ BYSTRICA
https://www.facebook.com/events/549015398592680/

 

Organizátori: Záhrada – kultúrne centrum, Inokraj, Farhof Art Club
Partner: iniciatíva inakosť

16.5. – Práva „teplej“ menšiny: história a súčasnosť – (diskusia) – o 19.00 – Záhrada – kultúrne centrum

diskusia s občianskymi aktivistami a pamätníkmi obhajujúcimi práva LGBTI menšiny na Slovensku. (17. máj: Medzinárodný deň boja proti homofóbii a transfóbii)
organizované v rámci mesiaca LGBTI histórie ako súčasť mikroprojektu Angažovaná Bystrica, Sokratov inštitút,

 

20.5., Matthew Rogers: A Fragile Son / „Krehký syn“ (performáncia) – 19.00 – Záhrada – kultúrne centrum
Performancia „Krehký syn“ velebí krásu zraniteľnosti a je pokusom o zmierenie prírodných ľudských síl, ktoré testujú našu schopnosť vydržať. Tanečník a choreograf Matthew Rogers vytvoril toto dielo počas výskumu súčasnej tanečnej kultúry na Slovensku. Hoci využíva vlastnú biografiu k tomu, aby zdieľal túto vnútornú postavu, „krehký syn“ má univerzálnu platnosť bez ohľadu na kultúru, z ktorej pochádza. Tvorca využíva divadelný priestor k tomu, aby divák nielen „pozoroval“, ale najmä „precítil“ jeho tancujúce telo vo vzťahu k faktu, že je gay, a zároveň cudzinec, ktorý si ako miesto pre život vybral Slovensko. Ako raz napísal Gretchen Vogel: „Kultúru tvorí súhrn poznatkov, ktoré sa týkajú prežitia v nehostinnom prostredí, sú zdedené a tradované z generácie na generáciu.“ „Krehký syn“ je pokusom o odvážny čin – odkryť tento „nehostinný svet“, ktorý existuje medzi telom performera a divákmi, a kladie naliehavé otázky o zodpovednosti a vnútornej revolúcii.
vstupné: 3/5 €
organizované v rámci mesiaca LGBTI histórie

 

28.5. – TEPLÁREŇ párty – o 20. 00 – Farhof Art Club
Nám. Š. Moyzesa 17/A
organizované v rámci mesiaca LGBTI histórie

 

29.5. – eko-bio-fresh-gay BRUNCH, medzi 11-18. 00 – Záhrada – kultúrne centrum
Posedenie v zdravom životnom štýle v rodinnom kruhu.
Piknik a voľnočasové aktivity pre všetkých bez predsudkov a konzervantov.
Aktivitky: frisbee, slackline, tarot, bedminton, kvíz, acroyoga a skvelá atmosféra
organizované v rámci mesiaca LGBTI histórie

 

KOŠICE

 

Organizátor: Queer Café
16.5. – Queer Café: Gay – Silné slovo – (filmové predstavenie) o 20.00 – Tabačka
Amy Ashenden sa rozhodla prejsť juhovýchod Anglicka, aby zistila, prečo ľudia začínajú používať „teplý“ vo význame „slabý“, „nedobrý“ alebo „trápny“. Je to prejav homofóbie, alebo sa len angličtina ako reč posúva a vyvíja ďalej? Kde sú hranice politicky korektného prejavu? Kde začína a končí sloboda prejavu? Jedná sa o dobre skrytú nenávisť transformovanú do ľahšie prijímaných foriem alebo je to „len“ slang mladej generácie? LGBT osoby čelia prejavom nenávisti na denno-denne a musia sa s nimi minimálne vysporiadať, ak nie sa rovno proti nim vyhraniť.
The Gay Word
UK, 2015
r. Amy Ashenden
Vstup: zdarma.

 

Párty organizované Queer Slovakia:
piatok 6. 5. Éra – Tepláreň Café, BA
streda 11. 5. Queer Beer – Tepláreň Café, BA
sobota 14. 5. Tepláreň + The Velvet Ball – River´s Club, BA
piatok 20. 5. Tepláreň – Tabačka, KE
streda 25. 5. Queer Beer – Tepláreň Café, BA
piatok 27. 5. Tutti Frutti – HSC, BA
sobota 28. 5. Tepláreň – Farhof Art Klub, BB

Organizátor:
NOMANTINELS
Partneri:
US Embassy
Nadácia otvorenej spoločností
Open Gallery
Iniciatíva inakosť
Tepláreň café
Queer Slovakia
Záhrada – kultúrne centrum
Inokraj
Farhof art club
Queer café