Lotos Cup

Volejbalový turnaj LGBTI športovcov  v Bratislave

1925335_869076563137830_4287157509454752879_n

Medzinárodný LGBTI volejbalový turnaj Lotos Cup v Bratislave a potrvá od 17. 10 – 19.102014. Ide už o tretí ročník športovej súťaže, ktorú organizuje slovenský LGBTI športový klub Lotosové kvety. Celkovo sa zúčastní 18 družstiev v troch výkonnostných úrovniach. Okrem troch domácich tímov sa prihlásili hráči z Ruska, Veľkej Británie, Maďarska, Rakúska, Nemecka a Česka.  „Záujem zahraničných tímov je z roka na rok väčší, čo nás veľmi teší. Z kapacitných dôvodov dokonca nevieme zaregistrovať všetky družstvá, ktoré sa hlásia. Už aj Bratislava sa dostala na mapu významných LGBTI športových podujatí, čo je veľmi dobrým znamením,“ komentoval predseda klubu Ľubomír Lábaj.

 

LGBTI športový klub Lotosové kvety vznikol vo februári 2011 a združuje slovenských queer športovcov. Popri volejbale organizuje aj tréningy v bedmintone, florbale a turistické pochody. Klub zastupoval Slovensko aj na viacerých medzinárodných LGBTI turnajoch v zahraničí, kde získal niekoľko ocenení. Súťažil v Prahe, Barcelone, Viedni a v Budapešti. „Viditeľnosť je pre LGBTI ľudí na Slovensku stále kľúčovou záležitosťou. Tabuizovanú a skrytú menšinu je veľmi jednoduché démonizovať a vytvoriť z nej obraz nepriateľa. Toto už nie je možné, ak ide o známe tváre z televízie, našich kolegov z práce, brata, sestru, syna, susedu, spolužiaka a pod.“, zdôrazňuje výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko. Sila viditeľnosti v športe je obzvlášť dôležitá pre gejov, ktorí sú spoločnosťou stereotypne vnímaní ako nešportoví a nemužní. Športovci sú aj na Slovensku čoraz viac modelmi správania najmä pre deti a mládež. „Je preto veľmi dôležité, aby športové kluby a spoluhráči vytvorili atmosféru rešpektu aj pre LGBTI športovcov, aby nemuseli svoju sexuálnu orientáciu skrývať a mohli byť vzormi pre mladých LGBTI ľudí“, dodáva Macko. V západných krajinách sa tak už deje a podobných iniciatív sa zapájajú aj slovenskí športovci ako napr. Zdeno Chára (http://youtu.be/wuRzlxemzMo).

 

Slovensko na svojich teplých profesionálnych športovcov a na iniciatívy proti homofóbii v športe ešte len čaká. Na druhej strane sú v Európe krajiny ako Rusko, kde viditeľnosti LGBTI ľudí aktívne bráni legislatíva zakazujúca tzv. propagáciu homosexuality. O to viac organizátorov turnaja teší účasť tímu z Ruska na tohtoročnom Lotos Cupe. Ako povedal Konstantin Jablotsky, prezident Ruskej LGBT športovej federácie, pri otvorení Russian Open Games v marci tohto roka: „Sme normálni ľudia. Sme dobrí ľudia. Športujeme. Vyhrávame medaily.“

 

Organizátor: Lotosové kvety

Donori: Nadácia otvorenej spoločnosti • Finančný mechanizmus EHP • Nórske granty

Partneri: NoMantinels • Iniciatíva Inakosť • Pizza Mizza • River´s Club • Lokál u Františkánov • Queer Slovakia • Innocent Store

Turnaj je súčasťou projektu Dúhový rok, ktorý organizuje divadlo NoMantinels. Projekt Dúhový rok bol podporený sumou 74 951,75 € eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia  otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Dúhový rok je posilnenie aktívneho občianstva.

Lotos Cup
Medzinárodný volejbalový turnaj LGBTI družstiev v Bratislave. V októbri 2013 sa ho zúčastnili tímy zo Slovenska, Česka, Talianska, Švajčiarska, Rakúska, Poľska, Veľkej Británie. Turnaj organizoval LGBTI športový klub Lotosové kvety. Podujatie bude opäť na jeseň roku 2014.
www.lotosovekvety.sk